Je pense que vous tous lisez couramment le tchèque donc pas besoin de traduire! C'est surtout hot de voir le lien vers le site en bas de l'article même si on pige rien
Koncerty turné frankofonní hudby
Praha, Divadlo Archa, 21. a 22. března 2006, 20:00
Praha, Palác Akropolis, 28. března 2006, 19:00
Na velkém turné 15 koncertů vystoupí v České republice frankofonní umělci pestrého zaměření a s rozmanitým hudebním projevem. Myšlenka uspořádat toto turné se zrodila z přání seznámit publikum s bohatostí současné frankofonní písně a v jeho rámci se v různých městech České republiky a na třech koncertech v Praze představí Kanaďanka Fabiola Toupin, Belgičanka Karin Clercq, Švýcar Michel Bühler, francouzská skupina Lool, Senegalec Didier Awadi a česká skupina Prago Union.
Tito umělci reprezentují různorodost současné hudební scény a díky nim zazní šanson, rock, pop i hip- hop.
Šanson smíchaný s popem (Divadlo Archa, 21. března 2006)
Michel Bühler je nejen interpret, ale sám si píše texty i hudbu a střídavě nahrává ve Švýcarsku, ve Francii a dalších francouzsky mluvících zemích. Nabízí alternativu k tradičním hudebním žánrům, svá vystoupení ozvláštňuje divadelními produkcemi a v celém představení k divákovi promlouvá demystifikujícím způsobem.
Zpočátku se Michel Bühler věnoval písním od Ferrata a Brassense, poté se rozhodl vyprávět o radostech a strastech všedního dne prostřednictvím vlastní tvorby, v níž se poezie snoubí s politickou angažovaností. Jeho zřetelně angažovaný rukopis nesnese ani náznak kompromisu. Působivě a naplno projevuje svou vzpouru, obavy i něhu. Při vystoupení umí Michel Bühler vylíčením svého prožitku dovést publikum od smíchu k slzám.
Fabiola Toupin již deset let publiku sděluje své intenzivní pocity a v jejím zpěvu se spojuje senzitivita s působivostí. Fabiola si získala přízeň tisíců posluchačů od Montrealu po Paříž přes Barcelonu, Švýcarsko a Belgii, když jim nabídla svou verzi písní Jacquese Brela a Edith Piaf i své vlastní skladby. Všude, kam zavítá, ji kritici jednohlasně chválí a oceňují její výjimečný scénický projev, nehledanost výrazu a radost, s níž komunikuje s publikem.
Od zpěvačky uslyšíme také písně od autorů jako Piaf, Brel, Ferré či Vian, zhudebněnou quebeckou poezií, příběhy z cest a setkání. V některých skladbách je patrný nádech jihu a latinskoamerické rytmy.
Na prvním albu Karin Clercq najdeme příběhy z všedního života interpretované výstižně, realisticky a v tak mistrovském provedení, že je zřejmé, jak se zpěvačka ztotožňuje s jejich hrdiny. Své první album vydala Karin, která je rovněž herečkou, v roce 2002 ve Francii, v Belgii a ve Švýcarsku. Jako zpěvačka nás tolik dojímá možná i proto, že na scénu vchází herečka – divák cítí to, o čem zpívá, a prožívá s ní to, co v písních prožívá ona sama.
Na koncertech s Karin Clercq vystupuje Guillaume Jouan. Celkový akustický výraz překvapuje a okouzluje svou vřelostí a samozřejmostí. Díky tomuto spojení získává hlas zpěvačky a její texty intimně laděný doprovod kombinující zvuk klasické kytary a akordy elektrické kytary v provedení hudebníka, který dříve spolupracoval se zpěvákem známým jako Miossec.
Když se senegalský rap setká s českým hip-hopem (Divadlo Archa, 22. března 2006)
Didier Awadi se hip-hopu věnuje od 80. let. Ve stejné době mu začala konkurovat Kings MC, skupina, v jejímž čele stojí Amadou Barry alias Doug E. Tee. Vztah obou rapperů se vyvíjel pozitivně a z obou rivalů se stali přátelé. Oblíbili si stejný hudební styl a rytmus, tvorba obou se také do jisté míry vyznačuje hledáním identity, a tak se dali dohromady a založili skupinu Positive Black Soul (PBS). Skupina brzy vynikla na mezinárodní rapové scéně a dnes je PBS známá veličina afrického rapu.
Na základě společných hudebních zkušeností vydal Didier Awadi v Senegalu v roce 2001 své první sólové album. Byl to opravdový umělecký úspěch, v němž se projevil uváženě panafrický rozměr hudby tohoto rappera. V roce 2003 dostal cenu RFI Musique du monde. V roce 2005 vydal nové sólové album s titulem Un autre monde est possible („Jiný svět je možný”), směs skladeb vypovídajících o světě a hudby s africkými kořeny. Didier Awadi je v současnosti emblematickou postavou frankofonního rapu s africkými bicími nástroji, který oslovuje mladé lidi z Afriky i odjinud.
Členové Prago Union dříve působili v různých formacích jako DAS, 6 polnic a Chaozz, společně vystupují čtyři roky a tito původně DJ patří mezi průkopníky českého hip-hopu. Dvě výrazné osobnosti skupiny, Dědek a Kato, oplývají bohatými zkušenostmi a talentem a s úspěchem hýbou českým hip-hopovým světem. Kato se před lety jako první vrhl do víru české hip-hopové revoluce. Poté, co se k němu před čtyřmi lety přidal Dědek, další legendární rapper, vznikl originální zvuk této kapely, která významně ovlivnila českou rapovou scénu.
Rockový zvuk (Palác Akropolis, 28. března 2006)
Skupina Lool hraje netypický rock z vlastní autorské dílny.
Od svého založení absolvovala dlouhou sérii vystoupení na koncertech v kavárnách v kraji, odkud pochází (Saône-et-Loire), a v okolí.
Její francouzské texty jsou prodchnuté poetickým duchem, hudba sděluje nejrůznější nálady a v závislosti na obsahu se v ní mísí zpěv se zvukem elektrických kytar, bicích a příčné flétny. V hudebním projevu skupiny Lool má své místo úderná, hypnotizující rytmika i komorní a lyrická atmosféra.
Další koncerty v České republice:
Michel Bühler v Plzni 20. 3., v Ostravě 23. 3. a v Olomouci 24. 3.
Fabiola Toupin v Hradci Králové 22. 3.
Karin Clercq v Brně 20. 3.
Didier Awadi v Brně 18. 3., v Olomouci 19. 3., v Českých Budějovicích 20. 3. a v Ostravě 24. 3.
Lool v Kladně 25. 3., ve Francouzském institutu v Praze 27. 3. a v Příbrami 29. 3.
Turné společně pořádají Ministerstvo zahraničních věcí ČR, Velvyslanectví Kanady v ČR, Delegace Valonsko-Brusel, Velvyslanectví Švýcarska v ČR, Maison de Bourgogne, hlavní město Praha a Francouzský institut v Praze. Spolupracuje Palác Akropolis a Divadlo Archa.
Více informací o umělcích:
www.michelbuhler.com
www.fabiola-toupin.com
www.karinclercq.com
www.awadimusic.com
www.pragounion.net